10 darmowych narzędzi do tworzenia treści w social mediach

Joanna Banasik, czerwiec 2021 r.

Jeżeli prowadzisz swoją markę lub zajmujesz się tworzeniem i publikacją treści w mediach społecznościowych to wiesz, że jest to dość czasochłonne zajęcie. Pomysł na post, korekta tekstu, obróbka zdjęć, planowanie publikacji, tworzenie grafik - to może zająć bardzo dużo czasu!

Na szczęście istnieje wiele darmowych narzędzi, które ułatwiają tworzenie treści i materiałów. Dzięki nim napisanie postu, albo przygotowanie grafiki na Facebooka, Instagram, LinkedIn, YouTube czy na bloga może być mniej czasochłonne i przynieść lepsze rezultaty.

Właśnie dlatego stworzyłam listę 10 darmowych i najpotrzebniejszych narzędzi, które przydadzą Ci się na każdym etapie tworzenia. Z tym pakietem narzędzi przygotujesz i zaplanujesz swoje posty, zdjęcia lub grafiki w mediach społecznościowych od A do Z. Dzięki nim Twoja praca będzie bardziej efektywna, a w efekcie zaoszczędzisz sporo czasu.

Wszystkie narzędzia do tworzenia treści z mojej listy są darmowe – przynajmniej w podstawowej wersji – i w większości są to narzędzia przeglądarkowe. Czyli skorzystasz z nich na każdym urządzeniu, co jest niezwykle wygodne.

Co publikować w social mediach?

To pytanie pojawia się często i może tworzyć niemały problem. Na brak pomysłów mogą pomóc dwa pierwsze narzędzia:

1. ANSWER THE PUBLIC

Gdy nie masz pomysłu co publikować w social mediach to… zapytaj wujka Google!

Jest to świetne narzędzie, które dokładnie wskaże Ci, co interesuje ludzi w na dany temat. AnswerThePublic pokaże Ci najczęstsze zapytania z wyszukiwarki Google na konkretną frazę. 

Jak wykorzystać to u siebie? Bardzo prosto! Wpisujesz interesującą Cię frazę, np. “ubezpieczenia” i otrzymane wyniki to możesz przekuć w świetne pomysły i inspiracje na posty lub artykuły.

W darmowej wersji możesz wyszukać 3 zapytania w ciągu dnia. Pamiętaj też, żeby wybrać odpowiedni kraj i język!

frazy kluczowe pod wyszukiwarkę
frazy kluczowe pod wyszukiwarkę

2. MIRO

Miro to świetne narzędzie w szczególności dla tych, którzy mają milion pomysłów na minutę, ale nie wiedzą jak przenieść je na “papier”. Miro to program do “burzy mózgów”, w którym szybko i przejrzyście można zapisać wszystkie pomysły i inspiracje. Bardzo dobrze się w nim pracuje nawet w wersji darmowej. 

Co możesz w nim robić? Wszystko, co związane z planowaniem, szukaniem pomysłów, gromadzeniem notatek, układaniem lejków marketingowych i dużo, dużo więcej. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i funkcje programu. 

W darmowej wersji możesz zaprosić do swojego projektu w Miro do 3 osób i pracować z nimi jednocześnie w czasie rzeczywistym.

Mapy myśli, organizacja czasu, burza mózgów

3. GOOGLE DOCS - DOKUMENTY GOOGLE

Dokumenty Google to internetowe edytory dokumentów takich jak m.in.: Word, Excel czy Powerpoint. Jest to świetne i darmowe narzędzie do przygotowywania i tworzenia materiałów nie tylko na social media. Dodatkowo wszystkie pliki można przechowywać w chmurze na prywatnym dysku Google.

Wszystkie tworzone treści w dokumentach google zapisują się automatycznie i korzystać można z nich nawet bez dostępu do internetu oraz na każdym urządzeniu. 

Co więcej przygotowane dokumenty można łatwo pobrać albo wysłać do nich link dostępu. Świetnie się sprawdzą do planowania harmonogramu publikacji, tworzenia postów, artykułów, newsletterów czy nawet do stworzenia oferty.

Nad jednym dokumentem może pracować jednocześnie kilka osób, co jest niezwykle przydatne, gdy pracujemy nad projektem zespołowo. Aby korzystać z tego darmowego narzędzia, wystarczy mieć konto mailowe na serwisie pocztowym Gmail.

Jak obrabiać zdjęcia na social media?

Powodów, dla których warto obrabiać zdjęcia przed ich publikacją, jest bardzo wiele. Ciemne lub źle wykadrowane zdjęcia mogą nie przyciągać wzroku odbiorców w takim stopniu, w jakim byśmy sobie tego życzyli. Na ratunek przychodzą darmowe programy do obróbki zdjęć - jeden w wersji przeglądarkowej, drugi na telefon. Na końcu znajdziesz też jedno BONUSOWE wyjątkowo przydatne narzędzie do wycinania tła ze zdjęć.

4. POLARR

Polarr to program do obróbki zdjęć do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzi się wtedy, kiedy nie mamy innego programu na komputerze, na którym pracujemy lub chcemy zrobić coś szybko. Dzięki temu, że jest to program przeglądarkowy, można z niego skorzystać na każdym komputerze lub tablecie bez logowania czy rejestracji.  

Ma sporo przydatnych funkcji takich jak korekty światła, kolorów czy gotowe filtry i wiele innych. Zdjęcia można zapisywać w różnych formatach i aspektach gotowych do publikacji w social mediach na przykład w formacie 1:1, 4:5, itp. Można je również kadrować według własnego uznania. Dodatkową zaletą tego programu jest możliwość tworzenia własnych presetów czyli gotowych ustawień, które można wykorzystać na innych zdjęciach.

5. LIGHTROOM - wersja na telefon

Lightroom to świetny i darmowy program do obróbki zdjęć na telefonie. Sprawdzi się nie tylko przy prostej i szybkiej edycji zdjęć, ale także przy bardziej skomplikowanych operacjach. Po pobraniu aplikacji na telefon należy się zarejestrować - można to zrobić przez platformy takie, jak np. Facebook lub Gmail.

Aplikacja na początku może się wydawać trudna w obsłudze, ale wynagradza to tym, co oferuje. Znajdziesz tam wszystkie najpotrzebniejsze funkcje do obróbki zdjęć. Istnieje też wersja PRO - która jest dodatkowo płatna.

Aplikacja już w wersji darmowej oferuje sporo szkoleń z zakresu edycji zdjęć oraz działania programu. Można zrobić tam naprawdę dużo - trzeba tylko wiedzieć jak.

* REMOVE.BG

Chcesz szybko wyciąć tło ze zdjęcia? Proszę bardzo - oto narzędzie, którego szukasz. Remove.bg to narzędzie przeglądarkowe, które w łatwy sposób wytnie tło ze zdjęcia. Nie jest niestety idealne i nie zastąpi ręcznego wycinania tła, ale dobrze poradzi sobie z prostszymi zdjęciami.

Darmowe usuwanie tła ze zdjęcia
Darmowe usuwanie tła ze zdjęcia

Jak tworzyć grafiki na social media?

Jako że ma być to krótka lista z najlepszymi i najefektywniejszymi narzędziami do tworzenia materiałów na social media - to nie mogło zabraknąć na niej tego programu.

6. CANVA

Canva to darmowe, rozbudowane narzędzie do tworzenia grafik, prezentacji, wideo czy animacji. Krótko mówiąc, jest to program do zadań specjalnych, dostępny w wersji przeglądarkowej i mobilnej.

W Canva można tworzyć grafiki w formatach na każde social media, a także we własnych, niestandardowych wymiarach. W programie znajdziesz również bardzo dużo darmowych, gotowych szablonów, które możesz wykorzystać u siebie (osobiście nie polecam korzystać z gotowców, tylko modyfikować je i tworzyć własne projekty).

Program podpięty jest do bazy zdjęć i filmów, z których można korzystać w określonych warunkach - sprawdzisz je w szczegółach przy każdym zdjęciu czy wideo. Niedawno pojawiła się również funkcja bezpośredniej publikacji postów na mediach społecznościowych.

Oprócz tego Canva oferuje dużo więcej w wersji PRO. Osobiście na początek polecam jednak przetestować wersję darmową.

tworzenie grafik na media społecznościowe
darmowe szablony grafik na media społecznościowe

Jak planować treści w social media?

Istnieje bardzo dużo narzędzi do planowania publikacji w social mediach. Ja polecam te dwa sprawdzone przeze mnie. Przy wyborze narzędzia zwróć uwagę jakie portale społecznościowe obsługuje.

7. CREATOR STUDIO

Creator Studio to narzędzie Facebooka do planowania publikacji postów na Facebooku i na Instagramie. Zaplanowane posty opublikują się same na wybranym fanpage.

W Creator Studio masz dostęp do raportów i statystyk dotyczących wszystkich opublikowanych treści. Szczególnie dobrze pokazuje te dotyczące wideo. Sprawdzisz też tutaj wiadomości, które przychodzą na Twój fanpage lub konto na Instagramie.

Co najważniejsze w Creator Studio można podpiąć kilka stron z Facebooka i kilka kont na Instagramie. Aby z niego korzystać, musisz mieć konto na Facebooku z dostępem do fanpage lub konto na Instagramie.

planowanie publikacji postów i treści w social media

8. HOOTSUITE

Hootsuite podobnie jak Creator Studio pozwala na zaplanowanie i publikację treści w mediach społecznościowych. Dzięki temu narzędziu możesz planować i publikować posty nie tylko na Facebooku czy Instagramie, ale także na LinkedIn, Twitterze czy YouTube.

W wersji darmowej możesz zarządzać treściami na 3 profilach i mieć dostęp do podstawowych statystyk.

9. BITLY

Dzięki temu narzędziu szybko skrócisz link, który chcesz udostępnić. Dodatkowo skrócony link możesz spersonalizować, dodając do niego swoją końcówkę. Niestety niektóre zakończenia mogą być już zajęte. 

Stworzone przez nas linki zapisują się w bibliotece i można skorzystać z nich ponownie. 

Co więcej w tym narzędziu można sprawdzić statystyki dotyczące klikalności konkretnego linku. Według mnie to bardzo przydatne narzędzie - jest szybkie, proste i jest dodatkowym źródłem danych, które można porównać z innymi statystykami.

Aby tworzyć swoje linki należy się zarejestrować. Można zrobić to za pomocą Facebooka, Google czy Twittera.

Skrócenie długiego linku
Skrócenie długiego linku

10. ORTOGRAF

Zastanawiałam się, czy zamieścić to narzędzie na tej liście, ale bądźmy ze sobą szczerzy - literówki i błędy ortograficzne zdarzają się każdemu. Jest to uniwersalne narzędzie, które szybko przeskanuje twój tekst pod kątem językowym. 

Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób sprawdzisz swój tekst przed publikacją. Program działa dobrze, wychwytuje praktycznie wszystkie błędy ortograficzne czy językowe. Nie zawsze znajdzie literówki ze względu na różne znaczenia słów, ale i tak jest to bardzo pomocne narzędzie. 

Nie trzeba zakładać konta, ani podawać żadnych danych - wystarczy wejść na stronę i wkleić tekst.

Sprawdzenie pisowni, błędy interpunkcyjne i językowe
Shopping Basket