AUDYT PROFILU NA INSTAGRAMIE

Joanna Banasik, marzec 2020

Zapraszamy do zapoznania się z audytem profilu „iza_sawicka_photo” na Instagramie. Przedstawione wskazówki i rady są uniwersalne, dzięki czemu każdy z powodzeniem będzie mógł zastosować je u siebie na profilu. Na pewno pomoże to w zwiększeniu atrakcyjności i pomoże w docieraniu do nowych obserwujących. 

Nazwa użytkownika i zdjęcie profilowe

Już sama nazwa użytkownika buduje markę osobistą fotografa i wskazuje nam, co znajdziemy na tym koncie.

Jeśli chodzi o zdjęcie profilowe, sprawdzi się tutaj logo marki, ale również zdjęcie autorki zdjęć/ właścicielki marki. To drugie zazwyczaj przypadku, kiedy autor promuje markę swoim wizerunkiem.

Opis

W przypadku profili promujących usługi warto zamieścić tam dane osobowe i link do aktywnej strony internetowej, gdzie można odesłać zainteresowane osoby.

Opis profilu napisany jest po angielsku, a # są po polsku. Proponujemy to ujednolicić. Aby to sobie uprościć, warto się zastanowić, do kogo kierowane są treści? Kim jest nasza grupa odbiorcza?

Jeżeli treści kierujemy do fanów fotografii z całego świata, to wtedy komunikację warto prowadzić po angielsku. Jeśli jednak celujemy w polskich odbiorców, proponujemy używania polskich opisów i hashtagów w opisie profilu.

Sam opis profilu jest poprawnie napisany. Krótko i jasno przedstawia, co znajdziemy na profilu. Zachęcamy również, aby dodać  też informację, gdzie można zamówić sesję zdjęciową.

A do opisu warto dodać kilka pasujących emoji. 🙂

Siatka zdjęć

Siatka zdjęć jest bardzo ładna. Fotografie są w większości w podobnej tonacji i stylu, co jest na plus! Wiele z nich jest bardzo naturalnych, co idealnie wpisuje się w jeden z obecnych trendów na Instagramie.

Proponuję jednak, aby nie zamieszczać podobnych zdjęć na siatce obok siebie. Zaburza to kompozycję i może nudzić odbiorców. Lepiej poprzeplatać podobne zdjęcia innymi. 

Opisy pod zdjęciami

Zachęcamy do dodawania dłuższych opisów do zdjęć, które zaciekawią i zaangażują odbiorców. Można opisać, co znajduje się na zdjęciu, albo historię powstania danego zdjęcia. Na pewno będzie bardzo ciekawa! Na końcu każdego opisu warto zadawać pytania angażujące do obserwujących bądź pytać ich o zdanie na konkretny temat.

Hashtagi

Hashtagi pod postami są różnorodne i dopasowane do zdjęcia – co jest na plus. Używanie takich samych zestawów # obniża zasięgi.

Hashtagi w większości są bardzo duże i mają pod sobą ogromną liczbę zdjęć. Przez co ciężko jest wybić się pod takim hashtagiem i dotrzeć do potencjalnych obserwatorów.

Warto znaleźć kilka #, które zwiększą szanse na dotarcie do potencjalnych obserwujących. Mogą to być # lokalne bądź związane z naszą grupą odbiorczą.

Zalecamy również dodawanie hashtagów o zróżnicowanej wielkości, czyli: kilka # do 10 tys. zdjęć, parę od 10-100 tys, i od 10-100 tys. oraz kilka powyżej 500 tys.

W tym przypadku autorka stworzyła swoje 3 unikalne #, które pojawiają się pod każdym zdjęciem: #izasawicka, #izasawickaphotophotobyizasawicka.

Takie # świetnie budują markę i zasięgi. Warto zachęcać również swoich klientów, aby oznaczali markę na swoich profilach za pomocą tych #.

PODSUMOWANIE AUDYTU

Profil prowadzony jest z pasją i ze sercem. Widać duże zaangażowanie w proces twórczy i chęć autorki do dzielenia się swoją twórczością.

Na profilu brakuje tylko stories, które są doskonałym narzędziem do utrzymywania kontaktu z obserwującymi.

W przypadku tej marki na stories pokazywać można efekty przed i po obróbce zdjęć można opowiedzieć o historii, jaka towarzyszy zdjęciu albo podzielić się wskazówkami na temat obróbki czy kompozycji z odbiorcami.

Dodatkowo relacje można zapisać na swoim profilu i odsyłać tam zainteresowane osoby.

Mamy nadzieję, że audyt Ci się spodobał i wyciągnąłeś z niego coś dla siebie. Zachęcamy również do przeczytania audytu bardzo kreatywnego profilu „glinoteka” wystarczy, że klikniesz >>TU<<

Shopping Basket