Czy wyzwanie na Facebooku to sposób na reklamę?

O co chodzi z hashtagiem #zostańwdomu?

Robert Radziej, kwiecień 2020 r.

Co to jest Real Time Marketing?

Jeśli skrót RTM nadal brzmi dla Ciebie konspiracyjnie i chciałbyś dowiedzieć się, jak działa darmowa reklama na Facebooku, to zapraszam Cię do poprzedniego wpisu:

W skrócie RTM, czyli marketing w czasie rzeczywistym, polega na tworzeniu angażujących treści, które są na czasie i dzięki czemu użytkownicy FB chętnie udostępniają je swoim znajomym, generując organiczne zasięgi. Dobrze, dość teorii – przejdźmy do konkretów.

Jak sam wiesz, ostatni okres to bardzo dynamiczny i niepewny czas. W mediach społecznościowych pojawił się coraz popularniejszy hashtag #stayathome#zostańwdomu, który pojawia się pod różnymi postami zachęcającymi do zrezygnowania z niepotrzebnych wyjść i zorganizowania sobie zajęć w domu.

Z takiej właśnie inicjatywy zrodziło się facebookowe wyzwanie, które polega na wrzucaniu swoich zdjęć z dzieciństwa i nominacji kogoś znajomego. Akcja szybko zdobyła rozgłos i została sprytnie wykorzystana przez wiecznie czujnych specjalistów od marketingu – choć jak sam zobaczysz – nie tylko firm.

Empik

Zdjęcie z dzieciństwa? Proszę bardzo, taki słodki, mały Empik. A tak naprawdę to świetny pomysł: nie tylko pokazuje Empik jako firmę na czasie, bliską swojej społeczności. Jednocześnie przedstawia swoją pozycję i autorytet – to w końcu już dobre 26 lat na rynku. Dodatkowo nominując wszystkich, jeszcze bardziej zbliża się do swoich odbiorców, stając się niemal znajomym. Jak skrócić dystans do społeczności, pokazać swoje doświadczenie i innowacyjność? Oto odpowiedź – RTM.

Ketchupy Kotlin

„Nie pamięta ketchup jak sadzonką był” – piękne staropolskie przysłowie… czekaj, zaraz, ketchup? A no właśnie, Kotlin również wziął udział w wyzwaniu i pokazał swoje zdjęcie z młodości – dwa dorodne, rumiane pomidory z naniesionym filtrem retro.

Jaki przekaz się tu kryje?

  • Nawiązanie do natury, w końcu to 100% eko-bio-vege pomidory,
  • Kombinacja zmienionego przysłowia i filtru vintage, która daje poczucie swojskości i tradycji,
  • A wisienką na torcie jest logo Kotlin spinające całość.

Kto by nie chciał skosztować takiego ketchupu? Co więcej, Kotlin nominował firmę Krakus, która w reklamie ogórków na FB nie ma sobie równych. Zainteresowany?

Krakus

Mamy tutaj zestawianie kiszonych ogórków w słoiku z logiem Krakusa wraz ze zdjęciem dopiero co rozwijającego się i kwitnącego ogóreczka. Kolorystycznie wszystko dograne w punkt – kombinacja niebieskiego, zielonego i białego – nie ma tu miejsca na przypadek. Tak samo jak w poście firmy Kotlin, pojawiło się także nawiązanie do tradycyjnego powiedzenia: „Kwiat Młodzieży”, czyli to, co najlepsze – świeżość wraz z najbardziej wartościowymi właściwościami. Eksperci od wizerunku Krakusa nie mogli lepiej wykorzystać będącego na czasie wyzwania i wycisnęli z niego 110%.

Uniwersytet Opolski

Na koniec przykład z trochę innej „branży”. Czy uniwersytet też może promować się w social mediach? Oto świetny przykład zaznaczania swojej obecności i wzbudzania pozytywnej reakcji – Uniwersytet Opolski, który również wziął udział w wyzwaniu i wrzucił swoje zdjęcie z „młodości”. Zapewne wielu absolwentów i miłośników historii z uśmiechem wróci do czasów z przeszłości. Dobra robota!

Czy warto stosować RTM u siebie?

RTM to dynamicznie rozwijająca się część dziedziny, jaką jest marketing w Internecie. Warto przemyśleć, czy wykorzystanie elementów tej strategii w reklamie Twojej firmy na Facebooku, mogłoby przynieść Ci korzyści. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas! Służymy fachową pomocą i rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Shopping Basket