Dlaczego logo ma znaczenie?

Paulina Banasik, czerwiec 2020

Dlaczego potrzebujesz logo i o co w nim chodzi?

Tak to już jest, że około 65% ludzi na świecie to wzrokowcy. Nie ma więc co ukrywać – obraz odgrywa dużą rolę. Wynika to z natury człowieka, bo już w czasach prehistorycznych ludzie tworzyli obrazki na ścianach jaskiń, z którymi identyfikowali się. W ten sposób „dawali znać” innym plemionom, że to miejsce jest lub niedawno było zajęte. Podobnie jest w przypadku religii. Krzyże, malowidła i rzeźby to elementy, które są symbolami danej wiary i bardzo często stanowią podstawę danego kultu. Wystarczy zobaczyć dany element, aby dopasować go do konkretnej grupy wyznania.

Przypomnij sobie ścianki, na których pozują gwiazdy w mediach. Często pokryte są one znakami firm, które sprawują patronat danej imprezy. Wróć myślami do konferencji, na której ostatnio byłeś, z pewnością wiele razy przewinęło się tam jakieś logo. Zresztą nie trzeba sięgać daleko, twoje ostatnie wyjście na spacer – ile razy spotkałeś kogoś w butach Nike, bluzie Adidas czy torebką Wittchen?

Właśnie dlatego, że obrazy zapadają łatwo w pamięć, dobra firma musi posiadać logo. To z nim kojarzyć nas będą klienci i po nim będą nas rozpoznawać. Tak jak książka oceniana jest po okładce, tak firma kojarzy i ocenia się po grafice. 😊

Jak właściwie ma wyglądać dobre logo?

Tu nie będzie nic odkrywczego, zasady zostały ustalone już dawno temu. Musi ono być:

  • Unikalne, bo przecież nie chcesz, aby ktoś mylił twoją firmę z inną marką;
  • Wyróżniające się, bo takie dużo łatwiej klientom zapamiętać;
  • Funkcjonalne i uniwersalne, bo raz zamieścisz malutki obrazek na stronie internetowej, a następnym razem wykorzystasz jako nadruk na koszulce;
  • Komunikujące, czyli takie, które pomoże określić jaka jest dana marka, czym się zajmuje lub jakimi wartościami się kieruje;
  • Ponadczasowe.

Pamiętaj, że duże znaczenie mają wykorzystane kolory, ponieważ są one silnie powiązane z marką. Kiedy zobaczysz bank z pomarańczowym szyldem to nawet jeśli niedowidzisz nazwy to wiesz, że to Bank ING. Jeśli przechodzisz obok fioletowego salonu sieci komórkowej to bez wątpienia masz świadomość, że to Play. Wyobraź sobie sklep IKEA – co widzisz? Duży niebieski budynek z żółtą nazwą firmy. Czy wyobrażasz sobie, żeby logo Barbie nie było różowe? Ja nie. 😊 Przykładów jest dużo, dużo więcej.

Mimo podstawowej zasady ponadczasowości tworzenia logo, nigdy nie jest za późno na zmianę. Przykładem może być Nestle, Nokia czy Coca-Cola – firmy, które decydowały się na zmianę logo i to kilkukrotnie. Zwróć uwagę jak bardzo ostateczna wersja obiega od pierwszego pomysłu.

Źródło: https://www.nestle.com/aboutus/history/logo-evolution

Pamiętaj jednak, żeby w logo nie interweniować zbyt często. Klienci utożsamiają się ze znakiem, a zmiana może sprawić, że nie rozpoznają marki, którą przecież cenią i bardzo lubią.

Jak stworzyć dobre logo?

Po pierwsze określ, czym zajmuje się twoja firma i jakimi wartościami się kieruje. Na tej podstawie stwórz mapę myśli i skojarzeń oraz spróbuj naszkicować logo. Internet jest pełny zdjęć, obrazków i inspiracji – wykorzystaj to. (Inspiruj się, nie kopiuj!)

Po drugie Twój pomysł trzeba przenieść do programu graficznego. Jeśli nie masz w tym obszarze kompetencji to warto zlecić takie zadanie. Grafik na podstawie twojego szkicu przygotuje kilka propozycji, z których z pewnością uda Ci się coś wybrać. W procesie tworzenia logo warto zasięgać opinii innych. Im więcej osób bierze w tym udział tym więcej pomysłów, skojarzeń oraz sugestii.

Wyobraź sobie, że Twoim zadaniem jest stworzenie logo dla firmy sprzedającej suplementy diety bazujące na naturalnych składnikach. Jak by wyglądało i jakie kolory zastosowałbyś? Exago Media mierzyło się ostatnio z takim wyzwaniem.

Ostatecznie postawiono na prosty i elegancki projekt. Na życzenie klienta zastosowany został liść w żywym zielonym kolorze, bez wątpienia kojarzący się z naturą oraz z naturalnymi składnikami, które stosowane są w suplementach. Do tego wykorzystano font, który jest rzadko spotykany. Charakteryzuje się tym, że nie ma w nim klasycznego podziału na duże i małe litery. Całość prezentuje się ponadczasowo i idealnie odwzorowuje oczekiwania klienta.

Mam nadzieję, że już wiesz, ile dobrego może dać Ci dobre logo. Jest ono niezbędne do zbudowania odpowiedniego wizerunku i rozpoznawalności wśród klientów. 

Shopping Basket