"WSTAWAJ SAMURAJU, MAMY MIASTO DO SPALENIA"

Robert Radziej, styczeń 2020 r.

Tymi słowami kończy się zwiastun długo wyczekiwanej gry, której premiera odbyła się 10 grudnia 2020 roku, mianowicie „Cyberpunk 2077” polskiego studia CD Projekt RED. I z jednym możemy się zgodzić – internet dosłownie oszalał na punkcie tej gry.

Dla osób nieśledzących wydarzeń z branży gamingowej, jest to tytuł utrzymany w futurystycznym klimacie, osadzony w dystopijnym mieście Night City, gdzie powszechna jest modyfikacja ciała implantami cybernetycznymi, a gracz wciela się w rolę najemnika, mającego do wypełnienia misję.

„Cyberpunk 2077

Dość jednak o samej grze. Premiera tak oczekiwanego tytułu, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wiązała się z szeroko zakrojoną kampanią marketingową, której częścią był m.in. ogromny mural w centrum Warszawy, który góruje nad nieco mniej mroczną okolicą, niż wymienione wcześniej Night City. Niemniej, pokazuje to skalę, na jaką CD Projekt przeprowadza działania promocyjne i bynajmniej nie są one ograniczone.

O popularności gry może nawet świadczyć wpis premiera Mateusza Morawieckiego, który jasno
wskazuje, jak duże emocje budzi Cyberpunk 2077. Pan premier pozwolił sobie również na publikację tematycznego mema odnoszącego się do tytułowego cytatu naszego artykułu, dopasowując go do aktualnego kontekstu politycznego. Mem ten stał się paliwem dla i tak już dynamicznej akcji RTM wokół Cyberpunka, której przykłady zobaczysz poniżej.

Cyberpunk 2077

Ogromny hype graczy na ten tytuł przemyślanie wykorzystały marki w swojej komunikacji w mediach społecznościowych. W swoich działaniach wykorzystały strategię RTM – Real Time Marketing, o której więcej informacji znajdziesz w poprzednim wpisie na naszym blogu.

Włączyły się one do trendu „cyberpunkowego” i w swojej komunikacji nawiązały do tego międzynarodowego hitu.

Przygotowałem dla Was przegląd kilku najciekawszych moim zdaniem, akcji RTM znanych marek:

Cyberpunk 2077

PASIBUS

Pyszny Cyberpasik w cenie 20,77 zł brzmi elektryzująco? Każdy fan nowo wydanej gry nie może przejść obok niego obojętnie! W dodatku ta kreacja utrzymana w klimatach Cyberpunka – mistrzostwo. Taki marketing lubimy!

ORLEN

W akcję włączył się również Orlen, publikując oryginalny post na swoim profilu na Facebooku. Mamy tutaj przedsmak tego, jak mogłaby wyglądać stacja benzynowa polskiego koncernu w 2077 roku. Wprawne oko zauważy zmianę sygnetu na bardziej kanciasty – lepiej korespondujący do klimatu Cyberpunka. W podpisie do grafiki znajdziemy kolejny smaczek z gry, mianowicie CHOOH2 – rodzaj paliwa uzyskanego ze zbóż, zasilającego pojazdy. Jak podoba Wam się taka futurystyczna wizja Orlenu? Nam bardzo odpowiada!
Cyberpunk 2077

TYSKIE

Na premierę Cyberpunka w swoim stylu odpowiedziało również Tyskie. Firma świetnie wkomponowała swój znany slogan „przejdźmy na TY” w kreację związaną z premierą gry. „W cyberświecie i w realu przejdźmy na TY” wraz z toastem złocistego trunku, wznoszonym w kuflach z imionami „Keanu” i „Johnny” – imionami bezpośrednio odnoszącymi się do gry. Oto przepis na dobry RTM. Tyskie – robisz to dobrze!
Cyberpunk 2077

PEKAO S.A.

Bank Pekao S.A. również świetnie rozegrał premierę Cyberpunka. „Jak będzie wyglądać bankowanie w 2077 roku?” pytają w poście marketingowcy „banku z żubrem” – no właśnie? Świat implantów i czipów będzie na tyle powszechny, że pośle gotówkę w niepamięć? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne: to świetna kreacja RTM, idealnie wyważona i odnosząca się do realiów gry. Slogan na kreacji z głową żubra w klimatacie cyberpunkowym to wisienka na torcie!
Cyberpunk 2077

LIDL

Podsumowanie zamyka post sieci Lidl – tutaj firma bezpośrednio nawiązała do znanego hasła ze zwiastuna, który został również wykorzystany we wpisie premiera Morawieckiego. „Wstawaj samuraju, mamy x do zrobienia” stał się motywem przewodnim ostatnich postów wielu marek na Facebooku.
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 już teraz stał się ikoną w świecie gier. Szeroka akcja promocyjna w połączeniu z akcjami RTM sprawiła, że trudno znaleźć osobę na Facebooku, której ta nazwa nie obiła się o uszy (lub o oczy). Sama gra zyskała dzięki temu na popularności, a marki tworząc angażujące treści w nawiązaniu do niej, jeszcze bardziej utrwaliły swoją pozycję w świadomości odbiorców.

Nie pozostaje mi nic innego jak zakończyć ten artykuł zdaniem:

„WSTAWAJ MARKETINGOWCU – MAMY RTM DO ZROBIENIA”

Shopping Basket