Jak zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach 2024 roku?

Jak zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach 2024 roku?

Jak zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach 2024 roku?

Czy wiesz ile średnio mamy czasu, aby  zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach w 2024 roku?

Z roku na rok liczby te, drastycznie spadają.

W roku 2013 było to 8 sekund, w roku 2018 TYLKO 2-3 sekundy! Obecne w 2024 r. raporty podają tylko 1-2 sekund, aby zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach!

Ciekawe ile będzie za kolejne 5 lat, 0,1 sekundy?

I jest to przeciętny okres skupionej uwagi na jednym poście na Facebooku, rolce na Instagramie czy wideo na Tik Toku.Co to dla nas oznacza? Mamy tylko 1-2 sekundy, aby zaciekawić i zwrócić uwagę odbiorcy tak, aby chciał oglądać dalej.

Powodów jest kilka, ale najważniejszym jest wzrost liczby publikowanych treści i ich różnorodność. Przez dużą konkurencję, ciężko wyróżnić się na tle innych. Wiele rzeczy opatrzyło się już naszym odbiorcom i nie robi to na nich wrażenia. 

Jest to tzn. “ślepota banerowa” czy aktualniejsza wersja – “ślepota reklamowa”.

Dlatego musimy tworzyć treści, które w ciągu 1-2 sekund zainteresują odbiorców na tyle, by chcieli zostać z nami dłużej. 

Kolejnym powodem jest działanie algorytmów np. Facebooka czy Instagrama. 

Jeśli jakaś treść nie spodoba się im od razu, to zazwyczaj już tego nie zobaczą, ponieważ Facebook uzna, że nie jest to dla nich ciekawe.

W ramach eksperymentu zachęcamy do sprawdzenia, w ile sekund oceniasz czy podoba Ci się dana treść w Social Mediach i co decyduje o tym, że przyjrzysz się czemuś dokładniej?

Wnioski mogą być zaskakujące! Fajnie jak się z nimi podzielisz 🙂

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego widzisz na Facebooku, Instagramie czy YouTube treści, które Cię interesują i trafiają w Twój gust?

Dzieje się to za sprawą algorytmów, które analizują to, co oglądasz i przeglądasz w Internecie i na podstawie tego, podsyłają Ci rzeczy, które mogą Cię zainteresować.

Jeżeli nie będziesz wchodzić w interakcję z daną stroną na Facebooku lub nie będziesz oglądać filmów z konkretnego kanału na Youtube, algorytm przestanie Ci to podsyłać.  

Jeżeli tworzysz treści w Social Mediach, oznacza to dla Ciebie konieczność zachęcania Twoich fanów do interakcji i wydłużania ich czasu przebywania na danej platformie.

W swojej długiej marketingowej karierze przeszłam już kilkanaście zmian algorytmów. 4 razy Facebook zmieniał się nie do poznania i jak zaczynałam, to na Instagramie królowały tylko zdjęcia, a Facebook wprowadzał dopiero wideo.

Pamiętam też te “dzikie” zasięgi na Facebooku. Nie trzeba było praktycznie nic robić, żeby każdy odbiorca widział nasze treści.

W 2024 roku jest inaczej. Stare sposoby nie działają i trzeba szukać nowych rozwiązań.

Oprócz tego, żeby tworzyć wartościowe treści, dobrej jakości, które odpowiadają na potrzeby i zainteresowania klientów i są wizualnie atrakcyjne, oto co możesz przetestować:

  • Pierwsze 3 sekundy są najważniejsze. To one decydują, czy utrzymasz uwagę odbiorcy. Na początku wideo pokaż najlepszy fragment lub zamieść temat wideo, żeby od razu było wiadomo o czym to jest.
  • Zamieść na wideo dużo tekstu, który będzie ciekawy dla odbiorcy. Długość filmu ustaw na 3 sekundy. Odbiorca, aby przeczytać tekst będzie musiał obejrzeć 3 sekundowe wideo kilka razy pod rząd, co zwiększy jego atrakcyjność w kodzie algorytmu. 
  • Zrób wideo, które nie ma jasnego początku ani zakończenia. Chodzi w tym o to, aby zakończenie wideo płynnie łączyło się z początkiem wideo. Odbiorca zanim zorientuje się co się dzieje na filmie, obejrzy je kilka razy.
  • Kieruj uwagę odbiorcy, na to co jest najważniejsze na grafice. Im mniej informacji tym lepiej. Przekaz ma być jasny i prosty, tak aby każdy zrozumiał, o co chodzi. 

Trzymaj się zasady – 1 jasny komunikat na 1 grafice. Im więcej komunikatów wyślesz do odbiorcy, tym mniej do niego dotrze. 

  • Umieszczenie elementów ma znaczenie. Jako przykład zobacz grafikę poniżej:
Jak zwrócić uwagę odbiorcy w social mediach 2024 roku?

W jakiej kolejności to przeczytałeś? Dobre grafiki kierują wzrok odbiorcy w odpowiednie miejsca, aby finalnie przekazać mu to, co chcesz mu przekazać.

W 2024 roku zwrócenie uwagi odbiorcy w social mediach to prawdziwe wyzwanie, które wymaga kreatywności, szybkiego reagowania i precyzyjnego dostosowywania treści. Świat social mediów stale ewoluuje, a konkurencja o uwagę użytkowników jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Mając jedynie 1-2 sekundy na przyciągnięcie uwagi, musimy być nie tylko innowacyjni, ale także autentyczni w naszych działaniach.

Stosując strategie takie jak dynamiczne wideo, minimalistyczne i czytelne grafiki, oraz zachęcanie do interakcji, możemy efektywnie angażować naszych odbiorców. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest dostarczanie wartościowych i interesujących treści, które odpowiadają na potrzeby i zainteresowania naszych fanów.

Rok 2024 stawia przed nami nowe wyzwania, ale także oferuje nieograniczone możliwości. Eksperymentowanie z nowymi formatami, analizowanie wyników i nieustanne dostosowywanie strategii to podstawa. Jeśli będziemy elastyczni i otwarci na zmiany, z pewnością osiągniemy sukces.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł, udostępnij go dalej, niech podbija świat.  

joanna banasik

Joanna Banasik

Content & Website Creator

Comments are closed.