Darmowe narzędzia do tworzenia treści w Social Mediach

10 Darmowych Narzędzi do Tworzenia Treści w Social Mediach w 2024

Jak Usprawnić Tworzenie Treści w Mediach Społecznościowych za Pomocą Darmowych Narzędzi w 2024 roku?

10 darmowych narzędzi do tworzenia treści w mediach społecznościowych w 2024

Jeśli prowadzisz swoją markę lub zajmujesz się tworzeniem i publikacją treści w mediach społecznościowych, wiesz, że może to być czasochłonne. Pomysł na post, korekta tekstu, obróbka zdjęć, planowanie publikacji, tworzenie grafik – wszystko to zajmuje dużo czasu! 

Na szczęście istnieje wiele darmowych narzędzi, które ułatwiają tworzenie treści i materiałów. Dzięki nim przygotowanie postów na Facebooka, Instagram, LinkedIn, YouTube czy bloga może być szybsze i bardziej efektywne.

Przygotowałam listę 10 darmowych narzędzi do tworzenia treści w mediach społecznościowych w 2024, które są niezbędne na każdym etapie tworzenia treści. Z tym zestawem narzędzi przygotujesz i zaplanujesz swoje posty, zdjęcia lub grafiki od A do Z, oszczędzając przy tym sporo czasu.

Wszystkie narzędzia na mojej liście są darmowe (przynajmniej w podstawowej wersji) i większość z nich jest przeglądarkowa, co oznacza, że możesz z nich korzystać na każdym urządzeniu.

Co publikować w Social Mediach?

To pytanie pojawia się często i może tworzyć niemały problem. Na brak pomysłów mogą pomóc dwa narzędzia:

1. ANSWER THE PUBLIC

Gdy nie masz pomysłu co publikować w social mediach to … zapytaj wujka Google!

Jest to świetne narzędzie, które dokładnie powie Ci, co interesuje ludzi w na dany temat. AnswerThePublic pokaże Ci najczęstsze zapytania z wyszukiwarki Google na konkretną frazę.

Jak wykorzystać to u siebie? Bardzo prosto! Wpisujesz interesującą Cię frazę np. “ubezpieczenia” i otrzymane wyniki to świetne pomysły i inspiracje na posty lub artykuły.

W darmowej wersji możesz wyszukać 3 zapytania w ciągu dnia. Pamiętaj też, żeby wybrać odpowiedni kraj i język!

2. MIRO

Miro to świetne narzędzie w szczególności dla tych, którzy mają milion pomysłów na minutę, ale nie wiedzą jak przenieść je na “papier”. Miro to program do “burzy mózgów”, w którym szybko i przejrzyście można zapisać wszystkie pomysły i inspiracje. Bardzo dobrze się w nim pracuje nawet w wersji darmowej.

Co możesz w nim robić? Wszystko, co związane z planowaniem, szukaniem pomysłów, gromadzeniem notatek, układaniem lejków marketingowych i dużo, dużo więcej. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i funkcje programu.

W darmowej wersji możesz zaprosić do swojego projektu w Miro do 3 osób i pracować z nimi jednocześnie w czasie rzeczywistym.

3. ChatGBT

W 2024 ChatGBT przebija wszystkie rekordy popularności. Jest jednym z najnowszych i niezwykle użytecznych narzędzi do tworzenia i szukania treści w mediach społecznościowych. To zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi generować treści na podstawie dostarczonych mu informacji. ChatGPT może pomóc w pisaniu postów, artykułów, scenariuszy do filmów oraz w odpowiadaniu na pytania użytkowników w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu narzędziu możesz znacznie przyspieszyć proces tworzenia treści.

Przyśpieszyć — to słowo klucz. Niestety nie jest on w stanie stworzyć idealnej treści. Dlatego ChatGBT to dla mnie dobre narzędzie do szukania pomysłu i ruszenia do przodu, kiedy mam blokadę twórczą.

Obróbka zdjęć na social media

Powodów, dla których warto obrabiać zdjęcia przed ich publikacją, jest bardzo wiele. Ciemne lub źle wykadrowane zdjęcia mogą nie przyciągać wzroku odbiorców, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Na ratunek przychodzą darmowe programy do obróbki zdjęć - jeden w wersji przeglądarkowej, drugi na telefon. Na końcu znajdziesz też jedno wyjątkowo przydatne narzędzie do wycinania tła ze zdjęć.

4. POLARR

Polarr to program do obróbki zdjęć do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzi się wtedy, kiedy nie mamy innego programu na komputerze, na którym pracujemy lub chcemy zrobić coś szybko. Dzięki temu, że jest to program przeglądarkowy, można z niego skorzystać na każdym komputerze lub tablecie bez logowania czy rejestracji.  

Ma sporo przydatnych funkcji takich jak korekty światła, kolorów czy gotowe filtry i wiele innych. Zdjęcia można zapisywać w różnych formatach i aspektach gotowych do publikacji w social mediach na przykład w formacie 1:1, 4:5 itp. Można je również kadrować według własnego uznania. Dodatkową zaletą tego programu jest możliwość tworzenia własnych presetów.

5. Lightroom - wersja na telefon

Lightroom to świetny i darmowy program do obróbki zdjęć na telefonie. Sprawdzi się przy prostych i szybkich przeróbkach zdjęć, ale także przy bardziej skomplikowanych operacjach. Po pobraniu aplikacji na telefon należy się zarejestrować - można przez np. Facebook lub Gmail.

Aplikacja na początku może się wydawać trudna w obsłudze, ale wynagradza to tym, co oferuje. Znajdziesz tam wszystkie najpotrzebniejsze funkcje do obróbki zdjęć. Istnieje też wersja PRO - która jest dodatkowo płatna.

Aplikacja już w wersji darmowej oferuje sporo szkoleń z zakresu obróbki i działania programu. Można zrobić tam naprawdę dużo - trzeba tylko wiedzieć jak.

6. Pixlr - usuwanie tła

Chcesz szybko wyciąć tło ze zdjęcia? Proszę bardzo - oto narzędzie, którego szukasz. Pixlr to narzędzie przeglądarkowe, które w łatwy sposób wytnie tło ze zdjęcia. Nie jest niestety idealne i nie zastąpi ręcznego wycinania tła, ale dobrze poradzi sobie z prostszymi zdjęciami.

W 2024 roku Canva wprowadziła bardziej zaawansowaną funkcję wycinania tła i obiektów ze zdjęć, z której nieraz korzystałam. Działa ona bardzo dobrze — polecam sprawdzić!

Jak tworzyć grafiki na social media?

Jako że ma być to krótka lista z najlepszymi i najefektywniejszymi narzędziami do tworzenia materiałów na social media - to nie mogło zabraknąć na niej tego programu.

7. Canva

Canva to darmowe, rozbudowane narzędzie do tworzenia grafik, prezentacji, wideo czy animacji. Krótko mówiąc, jest to program do zadań specjalnych. Dostępny jest w wersji przeglądarkowej oraz wersji mobilnej.

W Canva można tworzyć grafiki w formatach na każde social media, a także we własnych, niestandardowych wymiarach. W programie znajdziesz również bardzo dużo darmowych, gotowych szablonów, które możesz wykorzystać u siebie (osobiście nie polecam korzystać z gotowców, tylko tworzyć własne projekty).

Program podpięty jest do bazy zdjęć i filmów, z których można korzystać w określonych warunkach - sprawdzisz je w szczegółach przy każdym zdjęciu czy wideo. Niedawno pojawiła się również funkcja bezpośredniej publikacji postów na mediach społecznościowych.

Warto też wspomnieć o nowej funkcji — tablicach online w Canva, które umożliwiają korzystanie z nieograniczonej przestrzeni do projektowania. Jest to niezwykle przydatne, gdy pracujemy nad projektem w kilka osób. Sprawdza się to od burzy mózgów, po szczegółowe planowanie, aż po realizację projektu. Jednocześnie można korzystać ze wszystkich elementów graficznych z bazy Canvy.

Oprócz tego Canva oferuje dużo więcej w wersji PRO. Osobiście na początek polecam jednak przetestować wersję darmową.

Jak planować treści w social media?

Istnieje bardzo dużo narzędzi do planowania publikacji w social mediach. Ja polecam te dwa, które mam sprawdzone. Przy wyborze narzędzia zwróć uwagę jakie portale społecznościowe obsługuje.

8. Meta Business Suite.

Meta Business Suite to narzędzie Facebooka do planowania publikacji postów na Facebooku i na Instagramie. Zaplanowane posty opublikują się same na wybranym fanpage'u lub koncie.

W 2024 dodali również funkcję planowania relacji (stories). Jest to niestety ograniczone i nie można dodawać tam elementów dostępnych na Instagrmie np. ankiet czy gifów.

W Meta Business Suite masz dostęp do raportów i statystyk dotyczących wszystkich opublikowanych treści. Szczególnie dobrze pokazuje te dotyczące wideo. Sprawdzisz też tutaj wiadomości, które przychodzą na Twój fanpage lub konto na Instagramie.

Co najważniejsze można podpiąć tam kilka stron z Facebooka i kilka kont na Instagramie. Aby z niego korzystać, musisz mieć konto na Facebooku z dostępem do fanpage’a lub konto na Instagramie.

Obecnie jest to mój numer 1 w planowaniu contentu.

Inne narzędzia social media

9. Google Docs - Dokumenty Google

Dokumenty Google to internetowe edytory dokumentów takich jak m.in.: Word, Excel czy Powerpoint. Jest to świetne i darmowe narzędzie do przygotowywania i tworzenia materiałów nie tylko na social media. Dodatkowo wszystkie pliki można przechowywać na prywatnym dysku Google.

Wszystkie tworzone treści w dokumentach google zapisują się automatycznie i korzystać można z nich nawet bez dostępu do internetu oraz na każdym urządzeniu.

Co więcej, na przygotowane dokumenty można łatwo pobrać albo wysłać do nich link dostępu. Świetnie się sprawdzą do planowania harmonogramu publikacji, tworzenia postów, artykułów, newsletterów czy nawet oferty.

Nad jednym dokumentem może pracować jednocześnie kilka osób, co niezwykle się przydaje, gdy nie tworzymy czegoś sami. Aby korzystać z tego darmowego narzędzia, wystarczy mieć konto mailowe na gmail. 

10. bitly

Dzięki temu narzędziu szybko skrócisz link, który chcesz udostępnić. Dodatkowo skrócony link możesz spersonalizować, dodając do niego swoją końcówkę. Niestety niektóre końcówki mogą być już zajęte.

Stworzone przez nas linki zapisują się w bibliotece i można skorzystać z nich ponownie.

Co więcej w tym narzędziu można sprawdzić statystyki dotyczące klikalności konkretnego linku. Według mnie to bardzo przydatne narzędzie - jest szybkie, proste i jest dodatkowym źródłem danych, które można porównać z innymi statystykami.

Aby tworzyć, swoje linki należy się zarejestrować. Można zrobić to z pomocą Facebooka, Googla czy Twiterra.

11. Ortograf * Gratisowe narzędzie

Zastanawiałam się, czy zamieścić to narzędzie na tej liście, ale bądźmy szczerzy sami ze sobą - literówki i błędy ortograficzne zdarzają się każdemu. Jest to uniwersalne narzędzie, które wykorzystasz do wszystkiego.

Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób sprawdzisz swój tekst przed publikacją. Program działa dobrze, wychwytuje praktycznie wszystkie błędy ortograficzne czy językowe. Nie zawsze wyłapie literówki ze względu na różne znaczenia słów, ale i tak daje radę.

Nie trzeba zakładać konta, ani podawać żadnych danych - wystarczy wejść na stronę i wkleić tekst.

Mam nadzieję, że lista 10 darmowych narzędzi będzie dla Ciebie przydatna i pomoże Ci usprawnić pracę nad treściami na media społecznościowe.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł, udostępnij go dalej, niech podbija świat.  

joanna banasik

Joanna Banasik

Content & Website Creator

Comments are closed.