Kiedy najlepiej publikować na Facebooku i Instagramie?

Kiedy najlepiej publikować na Facebooku i Instagramie w 2024 roku?

Podobnie jak gołąb, który zna najlepszy moment na pojawienie się, gdy ktoś ma jedzenie, tak i Ty powinieneś publikować swoje posty na Facebooku i Instagramie, gdy Twoja grupa odbiorcza jest najbardziej aktywna. Odkryj jakie są optymalne godziny publikacji i zwiększ swoje szanse na dotarcie do szerszego audytorium!

Kiedy najlepiej publikować na Facebooku i Instagramie?

Publikowanie postów na mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, wymaga przemyślanej strategii, aby osiągnąć jak największy zasięg i zaangażowanie.

Zarówno Facebook, jak i Instagram nieustannie rozwijają swoje algorytmy, co sprawia, że optymalne godziny publikacji mogą się zmieniać. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące publikacji na tych platformach.

Kiedy najlepiej publikować na Facebooku?

1. Zrozum swoich odbiorców

Podstawą skutecznej strategii jest poznanie swojej grupy docelowej. Zastanów się, kim są Twoi odbiorcy, czym się interesują i jak spędzają czas. Im lepiej dopasujesz treści do ich preferencji, tym większa szansa, że Facebook sam wyświetli im Twoje posty.

2. Analiza statystyk na Facebooku

Meta Business Suite oferuje szczegółowe dane na temat zasięgu i zaangażowania Twoich postów. Regularna analiza tych danych pomoże Ci zidentyfikować godziny największej aktywności Twoich fanów. Dzięki temu dowiesz się, kiedy Twoje posty mają największą szansę na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. 

Dodatkowo przy planowaniu postów pokazują się proponowane godziny, w których według Facebooka Twoi odbiorcy są najczęściej aktywni. Warto korzystać z tych podpowiedzi.

Jeżeli szukasz narzędzia do planowania postów zobacz mój poprzedni artykuł:

>> "10 Darmowych Narzędzi do Tworzenia Treści w Social Mediach w 2024" <<

3. Uniwersalne okna czasowe

Jeśli nie masz czasu na dokładną analizę statystyk, możesz skorzystać z moich uniwersalnych godzin publikacji. Moje badania i analizy, które prowadzę od 7 lat pokazują, że następujące przedziały czasowe mogą przynoszą dobre rezultaty:

- 7:00-9:00

- 12:00-13:00

- 15:00-15:30

- 20:00-21:00

Korzystam z nich kiedy nie mam czasu na analizę albo rozkręcam nową stronę na Facebooku.

Kiedy najlepiej publikować na Instagramie?

1. Demografia i zachowania użytkowników

Podobnie jak w przypadku Facebooka, kluczem do sukcesu na Instagramie jest zrozumienie swojej grupy docelowej. Młodsze osoby - tak zwane pokolenie GenZ - często sprawdzają swoje telefony od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu doby!

Okazuje się również, że starsze pokolenia wcale nie odstają od tych statystyk. 

Faktem jest, że każda grupa odbiorcza ma swój dobowy rytm sprawdzania Internetu, a naszym zadaniem jest wpasowanie się w ten czas.

6. Pixlr - usuwanie tła

Chcesz szybko wyciąć tło ze zdjęcia? Proszę bardzo - oto narzędzie, którego szukasz. Pixlr to narzędzie przeglądarkowe, które w łatwy sposób wytnie tło ze zdjęcia. Nie jest niestety idealne i nie zastąpi ręcznego wycinania tła, ale dobrze poradzi sobie z prostszymi zdjęciami.

W 2024 roku Canva wprowadziła bardziej zaawansowaną funkcję wycinania tła i obiektów ze zdjęć, z której nieraz korzystałam. Działa ona bardzo dobrze — polecam sprawdzić!

2. Analiza Statystyk Instagrama

Instagram Insights to narzędzie, które dostarcza cennych informacji na temat aktywności Twoich obserwatorów. Analiza danych z Instagram Insights pozwala na lepsze zrozumienie, które treści najlepiej rezonują z Twoją publicznością i jakie godziny są najkorzystniejsze do publikacji.

Jak przeprowadzić taką analizę?

  • Zobacz, które posty mają największe zaangażowanie (polubienia, komentarze, udostępnienia). Porównaj te dane z godzinami publikacji, aby znaleźć optymalne okna czasowe.
  • Analizuj, jaki rodzaj postów (zdjęcia, wideo, karuzele, Stories, Reels) generuje najwięcej interakcji. To pomoże Ci zrozumieć, co Twoja publiczność lubi najbardziej.
  • Sprawdź, które tematy przyciągają najwięcej uwagi. Może to być konkretna kategoria produktów, typ treści (np. edukacyjne vs. rozrywkowe), czy styl komunikacji.

Na podstawie zebranych danych, testuj różne godziny publikacji, aby znaleźć optymalne momenty. Pamiętaj, że algorytmy i zachowania użytkowników mogą się zmieniać, więc regularnie dostosowuj swój harmonogram.

Ustaw sobie regularne przeglądy (np. co tydzień lub co miesiąc), aby monitorować zmiany i dostosowywać strategię w oparciu o aktualne dane.

3. Moje popularne godziny publikacji na Instagramie

Tak jak w przypadku Facebooka, na Instagramie mam również swoje “ulubione” godziny publikacji. 

- 8:00-9:00

- 12:00-13:00

- 17:00-18:00

To kiedy planować treści w social media?

Nie istnieje jedna, uniwersalna strategia publikacji, która sprawdzi się u każdego. Kluczowym elementem jest ciągłe testowanie i analiza wyników, aby dostosować harmonogram do specyfiki Twojej grupy odbiorczej. Zarówno na Facebooku, jak i Instagramie warto regularnie monitorować statystyki i elastycznie reagować na zmiany w algorytmach tych platform.

Na koniec mam dla Ciebie 3 praktyczne wskazówki:

  • Częstość publikacji: Znajdź balans między ilością postów a ich jakością. Zbyt częste publikowanie może prowadzić do zmniejszenia zaangażowania.
  • Interakcje z odbiorcami: Regularnie angażuj się w rozmowy z obserwatorami. Odpowiadanie na komentarze i wiadomości zwiększa zaangażowanie i lojalność.
  • Monitorowanie konkurencji: Obserwuj, jak inni w Twojej branży zarządzają swoimi profilami. To może dać Ci dodatkowe wskazówki, kiedy najlepiej publikować.

Jeżeli masz pytania dotyczące optymalnych godzin publikacji lub chcesz dowiedzieć się więcej o analizie statystyk, nie wahaj się do mnie napisać.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł, udostępnij go dalej, niech podbija świat.  

joanna banasik

Joanna Banasik

Content & Website Creator

Comments are closed.