Dlaczego warto prowadzić komunikację w mediach społecznościowych?

Dlaczego warto prowadzić komunikację w mediach społecznościowych?

W tym artykule postaram się przybliżyć temat prowadzenia mediów społecznościowych przez firmy i organizacje. Poznasz jakie zalety z mojego punktu widzenia, ma regularna komunikacja z odbiorcami.

W dobie cyfrowej rewolucji media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Mimo tego, że mniejsze firmy często patrzą na ten temat dosyć sceptycznie, to social media mogą stanowić potężne narzędzie komunikacji, które może znacząco wpłynąć na sukces biznesowy.

Wolisz wersję audio? Odcinek podcastu poniżej! 

Jak traktować aktywność w mediach społecznościowych?

Zacznijmy od tego, że media społecznościowe to inwestycja. Rzadko zdarza się, że efekt przychodzi natychmiast. Zanim zaczniemy prowadzić publikację i stworzymy strategię, powinniśmy właściwie rozpoznać nasze własne potrzeby w tym zakresie.

Wiele razy zdarzało mi się, że ktoś przychodził z pytaniem dotyczącym oferty na prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych, a wychodził z odpowiednio rozpisaną propozycją przeprowadzenia kampanii reklamowej na pozyskiwanie leadów. Na dany moment istotny był dla tej osoby szybki przypływ potencjalnych klientów, a nie budowanie marki firmy w internecie. O różnicach możesz przeczytać więcej tutaj.

Kiedy jednak decydujemy się na komunikację w mediach społecznościowych, musimy pamiętać, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego nie mamy gwarancji uzyskania konkretnych, policzalnych efektów w jakimś okienku czasowym. Ta jedna kwestia może prowadzić do pytania, czy w takim razie ma sens prowadzenie firmowego Facebooka, Instagrama czy TikToka?

Dlaczego warto inwestować czas i zasoby w prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych?

Zwiększenie świadomości marki

Media społecznościowe umożliwiają dotarcie do szerokiego grona odbiorców, zwiększając rozpoznawalność marki.

Jeżeli nasi potencjalni klienci gdzieś już mieli możliwość zapoznania się z naszą ofertą i firmą, to jest większe prawdopodobieństwo, że podczas kampanii sprzedażowej zdecydują się z niej skorzystać.

Dziś nie wystarczy tylko raz pokazać się odbiorcy w jednym kanale. Ludzie mają pamięć słabszą niż złote rybki, a codziennie odbieramy nawet do 20 000 komunikatów reklamowych! Zauważamy ledwie niewiele ponad 100.

Regularne publikowanie angażujących treści, takich jak posty, zdjęcia czy filmy, pomaga budować świadomość marki i utrwalać jej wizerunek w świadomości konsumentów. Ważnym elementem jest też to, że młodsze pokolenie traktuje media społecznościowe jak wyszukiwarkę. Pierwszym źródłem informacji jest dziś dla nich TikTok, a nie Google.

Budowanie relacji z klientami

Media społecznościowe to doskonała platforma do budowania trwałych relacji z klientami. Poprzez interakcję z użytkownikami, odpowiadanie na komentarze, pytania i opinie, firmy mogą pokazać, że zależy im na opinii swoich klientów i są gotowe do dialogu.

Kolejną kwestią jest to, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Ludzie obserwują nas w mediach społecznościowych, czytają posty, ale nie zostawiają reakcji.

Przedstawię to na przykładzie dwóch naszych klientów, którzy prowadzą sprzedaż na mocno określonym terenie terenie (jedno miasto). Zakup jest możliwy online na stronie internetowej, jak i bezpośrednio.

W pierwszym przypadku podczas zakupu mamy możliwość podania informacji, skąd klient się o nas dowiedział. W drugim taka informacja jest zbierana na recepcji.

Podczas zakupów u pierwszego klienta, często pojawia się odpowiedź: “obserwuję Wasz fanpage na FB” albo “obserwuje Waszego Instagrama”. Zakupów jest zdecydowanie więcej, niż reakcji na treści, które widzimy bezpośrednio przy postach. Ile to razy się okazało, że ktoś obserwował nasze publikacje nawet rok przed decyzją. 😉 Później zostawał lojalnym klientem.

Z tym klientem wiąże się jeszcze jedna zabawna historia. W pewnym momencie klient zdecydował, że zmniejszamy liczbę publikacji i rezygnujemy z publikowania relacji, bo nie widzi wymiernych efektów (cóż, czasem i tak bywa 😉 ).

Bardzo szybko jednak wróciliśmy do jednego i drugiego. Dlaczego? Ponieważ stali klienci na zajęciach zaczęli pytać, co się stało z naszą komunikacją w social mediach. Wcześniej była taka fajna, a teraz to nic się nie dzieje.

Jak widać, reakcje i statystyka nie zawsze pokazują realny wpływ na sprzedaż w firmie. Ludzie nie widząc materiałów, które tworzyliśmy na klienta, zapominali przedłużać członkostwa.

W drugim przypadku również nie tworzymy viralowych treści. Oczywiście, moglibyśmy prowadzić zabawną komunikację, tworzyć śmieszne wideo z pieskami i kotkami. Rzecz w tym, że zupełnie nie o to nam chodzi. Tworzymy merytoryczne treści skierowane do konkretnej grupy docelowej. Tak się składa, że ta grupa od kotków woli azjatyckie klimaty. 😉

Od kiedy rozpoczęliśmy regularną publikację, liczba stałych klientów regularnie korzystających z usług rośnie. Przypadek? Nie sądzę.

Generowanie leadów i zwiększanie sprzedaży

A co, jeżeli jednak stworzymy viralową treść, która będzie udostępniana na szeroką skalę? Wtedy całkiem możliwe, że docierając do szerokiego grona odbiorców, zaczniesz otrzymywać zapytania ofertowe.

Jak już wyżej wspomniałem, nie tylko virale dostarczają klientów. Regularna publikacja powoduje, że część obserwujących osób w końcu decyduje się na skorzystanie z naszych usług. Poprzez publikowanie wartościowych treści, organizowanie konkursów czy promocji, firmy mogą zachęcić użytkowników do zainteresowania się ich ofertą i podjęcia decyzji zakupowej. Skoro już mamy tylu ludzi “pod ręką”, to aż żal z tego nie skorzystać.

Monitorowanie opinii i trendów

Często na szkoleniach nazywałem Facebooka “księgą skarg i zażaleń”. Większość ludzi ma pewien problem z wystawieniem pozytywnej opinii. Trzeba prosić, przypominać, wysyłać linki. Zdarza się, że wręcz tworzymy instrukcję jak dotrzeć do miejsca, gdzie można nas pochwalić, napisać kilka miłych słów o naszej firmie i usłudze. Sam wiesz Przedsiębiorco, jak bardzo jest to ważne (tzw. dowód społecznej słuszności).

Ludzie za to zupełnie nie mają tego problemu, kiedy coś im się nie spodobało. Bardzo szybko odnajdują właściwy adres i piszą co myślą 😉

Czasem taka opinia może być dla nas krzywdząca i wtedy warto reagować. Z drugiej strony jednak nie zawsze wiemy o wszystkim, co dzieje się w firmie i taki komentarz może nam pomóc poprawić pewne niedociągnięcia.

Może nasza usługa/produkt nie jest czymś, czego oczekują nasi odbiorcy i już wkrótce może nas czekać katastrofa? Opinie i kontakt z użytkownikami mogą nam pomóc poprawić wiele elementów naszej usług, sprzedaży czy obsługi klienta. To już są rzeczy, które realnie wpływają na nasze wyniki finansowe.

Budowanie społeczności wokół marki i tworzenie wizerunku eksperta

Aktywna obecność w mediach społecznościowych umożliwia tworzenie społeczności wokół marki. Poprzez angażowanie użytkowników w dyskusje, organizowanie wydarzeń online czy tworzenie grup tematycznych, firmy mogą budować lojalność klientów i wzmacniać więzi z marką.

Natomiast dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w mediach społecznościowych pomaga budować wizerunek firmy jako eksperta w swojej dziedzinie. Publikowanie wartościowych treści wzmacnia pozycję firmy na rynku i zwiększa jej wiarygodność.

Przy aktualnym zalewie informacji i propozycji często korzystamy z usług firm, które naszym zdaniem znają się na rzeczy. Jednym z kanałów, gdzie możemy to pokazywać, są właśnie media społecznościowe.

Maila sprawdzamy kilka razy dziennie. Facebooka, Instagrama i TikToka sprawdzamy zawsze, kiedy nam się nudzi. To są właśnie te momenty, kiedy możemy pokazać naszemu potencjalnemu klientowi, że wiemy, co robimy.

Przewaga konkurencyjna

Ile razy to już słyszałem, że „w mojej branży to się nie da„. Albo: „u nas to nikt tego nie robi.” Jeszcze częściej “myślisz, że jakaś firma w miejscowości X prowadzi Instagrama? To nie Warszawa”.

W większości przypadków to są właśnie powody, dla których warto być aktywnym w social mediach.

Aktywna i skuteczna komunikacja w mediach społecznościowych może dać firmie znaczącą przewagę nad konkurencją. Firmy, które potrafią wykorzystać potencjał Facebooka, Instagrama, TikToka czy LinkedIna do budowania relacji z klientami, generowania leadów i wzmacniania wizerunku marki będą wybierane pierwsze, bez robienia konkursu ofert i wyszukiwania innych.

Przykłady? Wróćmy pamięcią do czasów pandemii. Nagle każda firma chciała być obecna w sieci. Wszyscy szybko zaczynali prowadzić swoje firmowe konta. Oczywiście, największymi zwycięzcami były firmy, które robiły to od dawna. Ci, którzy dopiero startowali i traktowali to jako sprint, zostawali w tyle za maratończykami.

Podsumowanie

Prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych wymaga czasu, zaangażowania i strategicznego podejścia. Jednak korzyści, jakie płyną z aktywnej obecności w social mediach, są nieocenione dla rozwoju biznesu.

Firmy, które inwestują w komunikację w mediach społecznościowych, zyskują nie tylko większą rozpoznawalność, ale także lojalność klientów, wzrost sprzedaży i przewagę konkurencyjną.

Dziś mamy dostęp do wielu darmowych narzędzi, które ułatwiają nam tworzenie treści, wiec coraz więcej wymówek traci na znaczeniu. 

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł, udostępnij go dalej, niech podbija świat! 😉

Facebook
LinkedIn
X
Telegram
Threads
Michał Sosna

Michał Sosna

Gość od reklam i strategii

Comments are closed.